Co filozofia może dać człowiekowi?

Filozofia - korzyści dla człowieka

W średniowieczu oraz w starożytności, filozofia była królową nauk. Duchowni oraz ludzie Kościoła, czyli intelektualne elity średniowiecza wychodzili z założenia, że filozofia jest wstępem do teologii dlatego też m.in. św. Tomasz z Akwinu zanim poświęcił się teologii musiał bardzo mocno zgłębić filozofię.

Czy warto studiować filozofię?

Filozofia to bardzo ciekawa dziedzina życia, którą warto studiować by wyrobić sobie spojrzenie na otaczający świat. Drugim powodem dla którego warto jest studiować filozofię stanowi fakt, że nauka ta daje instrument, który pozwala zdobyć bardzo intratne zatrudnienie. Absolwenci studiów filozoficznych zagranicą parają się doradztwem filozoficznym, które nieco przypomina psychoterapię. Fach ten pozwala znaleźć zatrudnienie, które wiąże się z bardzo wysokimi zarobkami. 

Jakie są najważniejsze dzieła filozoficzne?

Pierwszym wielkim filozofem był Sokrates, który obok Platona oraz Arystotelesa uchodzi za największego filozofa starożytności. Dziełem filozoficznym, które z pewnością należy znać jest 'Państwo' Platona, które daje obraz funkcjonowania społeczeństwa. W średniowieczu dziełem, które powinno się znać była 'Suma Teologiczna' św. Tomasza z Akwinu, warto zapamiętać też 'Wyznania' św. Augustyna z Hippony. W renesansie tworzył Niccolo Macchiavelli, który napisał jedno z najważniejszych dzieł politycznych, chodzi o 'Księcia'. Karol Marks, który tworzył w XIXw. napisał dwa pamiętna dzieła, chodzi o 'Kapitał' oraz o 'Manifest Partii Komunistycznej'. Karol Marks z Fryderykiem Engelsem jako pierwsi filozofowie mieli ambicję nie tylko by opisywać otaczający świat, lecz również by go zmieniać.

Co filozofowie myślą o świecie?

Początkowo filozofowie byli zdziwieni światem, przykładem może być tutaj Sokrates, którego filozofia polegała na zadawaniu pytań. Prawdopodobnie największy myśliciel starożytności przemieszczał się po Atenach, by zadawać ludziom pytania, złośliwi powiedzą, że opuszczał dom by odpoczywać z dala od małżonki Ksantypy. Z czasem filozofowie zaczęli odpowiadać na wielkie pytania ludzkości, Ludzie którzy nie potrafili odnaleźć się w czasach budowania realizmu socjalistycznego fakt zaistnienia takiego ustroju tłumaczyli 'ukąszeniem heglowskim'. w filozofii określano to historycyzmem. Wielcy filozofowie w tym Polak Leszek Kołakowski opowiadali o tym co jest istotne w życiu. Nauka filozofii bardzo rozwinęła się przez wieki, początkowo dziedziną tą zajmowali się nieliczni, z czasem na co wielki wpływ miał okres Oświecenia zajęły się nią również szersze masy społeczeństwa, dziś na lekcjach etyki niektóre treści filozoficzne przekazywane są już uczniom na poziomie szkoły średniej.

Autor postu jarok - 07-07-22

Komentarze

Ostatnio dodane

rozwijanie kreatywności

Czy warto rozwijać kreatywność?

21-07-2022

Kreatywność to jedna z ważniejszych umiejętności w życiu. Dzięki niej można poradzić sobie w wielu trudnych i

Więcej

Nowoczesne metody pedagogiczne

Nauka nowoczesnych metod pedagogicznych

19-07-2022

Nie od dziś wiadomo, że praca nauczyciela jest niezwykle wymagająca. Pedagogika to trudne zagadnienie, które w

Więcej

nauka logicznego myślenia

Jak rozwiązywać problemy logiczne?

18-07-2022

Nauka logicznego myślenia z pewnością dla większości z nas jest dość mistycznym pojęciem. Nie da się jednak uk

Więcej

jak zostać pedagogiem

Jak zostać dobrym pedagogiem?

03-07-2022

Dbając o prawidłowy rozwój każdego dziecka, pedagog jest nieodłącznym elementem każdej ze szkół. Pomaga w zroz

Więcej

oligofrenopedagogika

Oligofrenopedagogika - czym jest?

01-07-2022

Oligofrenopedagogika to dział pedagogiki specjalnej, który ma za zadanie rozwój sprawności intelektualnej osób

Więcej

Loading...