Jak zostać dobrym pedagogiem?

Dobry pedagog - dowiedz się, jak nim zostać

Dbając o prawidłowy rozwój każdego dziecka, pedagog jest nieodłącznym elementem każdej ze szkół. Pomaga w zrozumieniu potrzeb dziecka w oczach nauczycieli, rodziców i innych opiekunów. Jego porady mogą mieć kluczowy wpływ na traktowanie dziecka i jego samopoczucie w środowisku szkolnym oraz rodzinnym. Jak jednak zostać pedagogiem, a co więcej – co czyni dobrego pedagoga?

Jakie są perspektywy zawodowe pedagoga?

Jak w wielu dziedzinach, tak również w przypadku pedagogów, perspektywy zawodowe różnią się w zależności od specjalizacji. Warto spojrzeć na najpopularniejsze z nich, aby dowiedzieć się, gdzie dany pedagog może pracować.

  • Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – jest to specjalizacja, która w dużej mierze mówi sama za siebie. Osoba z takim wykształceniem znajdzie pracę jako opiekun przedszkolaków, jak również nauczyciel w szkole podstawowej. Jest to też kierunek, po którym można starać się o pracę pedagoga szkolnego.
  • Pedagogika specjalna – w tym przypadku osoba będzie pracować z dziećmi z niepełnosprawnościami. Jest to specjalizacja, po której pedagog może znaleźć pracę w szkołach i przedszkolach integracyjnych oraz specjalnych. Znajdzie miejsce również w poradniach i placówkach opiekuńczych.
  • Pedagogika resocjalizacyjna – tutaj absolwent może starać się o pracę w placówkach opiekuńczych i resocjalizacyjnych.
  • Pedagogika medialna – tutaj instytucje oświatowe, redakcje prasowe i inne źródła mediów związanych z edukacją stoją otworem.
  • Andragogika – jest to specjalny kierunek, który charakteryzuje się możliwością pracy z osobami dorosłymi w działach HR lub zwiększając ich kompetencje miękkie.

Jak widać, perspektywy są szerokie. Jak jednak zostać pedagogiem?

lego logos pedagogika dobry pedagog

Czego potrzeba by zostać pedagogiem?

Zostanie pedagogiem jest zależne w głównej mierze od wykształcenia. Nie ma jednak tylko jednej drogi do jego zdobycia. Jakie studia będą potrzebne?

Najszybszym sposobem na zostanie pedagogiem jest rozpoczęcie studiów I i II stopnia z zakresu pedagogiki lub ich magisterski odpowiednik. Bardzo często zdarza się jednak, że wiele osób decyduje się na kształcenie pedagogiczne na długo po tym, jak już otrzymało wykształcenie wyższe z innej specjalizacji. W tym przypadku wystarczą studia podyplomowe z zakresu pedagogiki, aby móc pracować w tym zawodzie. Jest to wybór, który często towarzyszy psychologom, jednak nie tylko.

Zawód pedagog – spełnienie marzeń czy misja?

Praca z dziećmi dla wielu jest marzeniem, jednak nie jest to zadanie proste, przez co często potrzeba wielkiej determinacji, a nawet i misji, aby sprawnie kontynuować swoje działania. Każdy pedagog powinien charakteryzować się kilkoma cechami. 

Kontakt z dzieckiem jest najważniejszy. Musi to być osoba, która potrafi rozmawiać z dzieckiem tak, aby czuło się bezpiecznie. Zdolność tworzenia równych relacji z młodymi osobami jest kluczem do zdobycia ich zaufania, co w rozrachunku pozwoli im pomóc. Kluczem jest tutaj również duża cierpliwość, gdyż praca z dziećmi nigdy nie przebiega tak sprawnie, jak byśmy tego chcieli.

Autor postu jarok - 03-07-22

Komentarze

Ostatnio dodane

rozwijanie kreatywności

Czy warto rozwijać kreatywność?

21-07-2022

Kreatywność to jedna z ważniejszych umiejętności w życiu. Dzięki niej można poradzić sobie w wielu trudnych i

Więcej

Nowoczesne metody pedagogiczne

Nauka nowoczesnych metod pedagogicznych

19-07-2022

Nie od dziś wiadomo, że praca nauczyciela jest niezwykle wymagająca. Pedagogika to trudne zagadnienie, które w

Więcej

nauka logicznego myślenia

Jak rozwiązywać problemy logiczne?

18-07-2022

Nauka logicznego myślenia z pewnością dla większości z nas jest dość mistycznym pojęciem. Nie da się jednak uk

Więcej

filozofia

Co filozofia może dać człowiekowi?

07-07-2022

W średniowieczu oraz w starożytności, filozofia była królową nauk. Duchowni oraz ludzie Kościoła, czyli intele

Więcej

oligofrenopedagogika

Oligofrenopedagogika - czym jest?

01-07-2022

Oligofrenopedagogika to dział pedagogiki specjalnej, który ma za zadanie rozwój sprawności intelektualnej osób

Więcej

Loading...