Oligofrenopedagogika to dział pedagogiki specjalnej, który ma za zadanie rozwój sprawności intelektualnej osób niepełnosprawnych. Dzięki jej zastosowaniu leczone osoby potrafią wykorzystywać swoje możliwości umysłowe w jak największym stopniu. W połączeniu z integracją sensoryczną pozwala na efektywny rozwój umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych.
Wpływ oligofrenopedagogiki na rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną
Docelowym efektem zajęć z zakresu oligofrenopedagogiki powinno być dostosowanie osób niepełnosprawnych do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Ponadto ich zadaniem jest wspieranie autonomiczności jednostek i wzbudzania w nich poczucia wartości. Działania z tego zakresu pedagogiki pomagają w nabywaniu niezbędnych umiejętności społecznych, prawidłowej komunikacji, korzystaniu z dostępnych dóbr kulturowych oraz w samodzielnym i bezpiecznym funkcjonowaniu w otaczającej nas rzeczywistości.
Zastosowanie oligofrenopedagogiki w praktyce
Oligofrenopedagogika znajduje zastosowanie w minimalizowaniu objawów wielu rodzajów niepełnosprawności umysłowej. Stanowi skuteczne rozwiązanie dla dzieci zmagających się z zespołem Aspergera. Stanowi efektywną metodę na wspomaganie prawidłowego rozwoju ludzi w młodym wieku. Jej skuteczność jest zależna od wczesnej, prawidłowej diagnozy dolegliwości każdego z dzieci. Dzięki tej dziedzinie pedagogiki wielu pacjentów jest w stanie podejmować samodzielną pracę.
Autor postu jarok - 01-07-22